Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Raidallinen stipendi 2023

Julkaistu:

Suomen kansallispukuyhdistys Raita ry jakaa vuosittain stipendin henkilölle tai yhteisölle, joka on edistänyt positiivista kansallispukukuvaa. Vuonna 2023 stipendin saa Mari Varonen.

Raidallinen stipendi

Suomen kansallispuku yhdistys Raita on perustettu Jyväskylässä 7.10.2017.

Yhdistyksen tarkoituksena on edistää suomalaista kansallispukukulttuuria ja positiivista kansallispukumielikuvaa sekä luoda mahdollisuuksia kansallispukuharrastuksen jatkumiselle.

Yksivuotissynttäreiden kunniaksi päätimme vuonna 2018 jakaa stipendin henkilölle tai yhteisölle, joka on edesauttanut yhdistyksemme tarkoituksen toteuttamista ja edistänyt positiivista kansallispukukuvaa vuoden aikana. Ajatus stipendistä otettiin hyvin vastaan ja hyviä ehdokkaita tuli niin runsaasti että totesimme että tästä tulee yksi yhdistyksemme vuosittaisista toimintamuodoista. Syntyi Raidallinen stipendi, jonka saaja julkaistaan lokakuun alussa yhdistyksen perustamispäivän tienoilla.

Päätöksen stipendin saajasta tekee Raidan hallitus jäsenistöltä tulleiden ehdotusten pohjalta. Stipendiehdokkaiden vertailussa painotetaan sitä miten yhdistyksen tarkoituksen toteutuminen on näkynyt nimenomaan kuluvan vuoden aikana ja onko ehdokas tuonut ehkä jotakin uutta ajattelua kansallispukujen käyttöön.

Vuonna 2023 stipendin saa Mari Varonen

Mari on pitkäjänteisesti tehnyt työtä kansallispukujen eteen keräämällä pukuja ja dokumentoimalla kokoelmansa puvut kansallispuvussa.com -sivustolle. Hän on perehtynyt pukujen valmistukseen ja jakaa myös avuliaasti löytämäänsä tietoa sekä vuokraa kokoelmansa pukuja

Mari on luonut positiivista näkyvyyttä somessa ja perinteisessä mediassa. Suomi100 Road Show ja siitä poikineet muutkin kansallispukunäytökset ovat edistäneet kansallispukujen tunnettavuutta. Yhdistyksen yhteistyö hänen kanssaan on aina ollut mutkatonta.